Dedektif Firmaları | Özel Dedektif - Private Detective Turkey - Özel Dedektiflik Türkiye, +90 532 250 63 51

Özel Dedektiflik Yasal Bilgiler

,

 

 

Özel Dedektiflik Kanunu

 

Türkiye de 3963 yasa nolu özel dedektiflik kanunu tasarısı TBMM den geçmiş ancak zamanın cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel bizce tamamıyla doğru bir kararla özel dedektiflik yasasını 4 şubat 1994 de meclise geri yollamıştır. Bu kararın doğru bir karar olmasının nedeni şunlardır.

 

Öncelikle, en önemli konu  özel dedektiflik şirketi yasasını sadece belirli meslek mensuplarına ve o meslek mensuplarının sedece belirli rütbelerine özel dedektiflik hakkı vermektedir. Bu da anayasının eşitlik ilkesine aykırıdır. Özel dedektiflik yasasınında demektedir ki özel dedektif olabilmek için emniyet hizmetleri personelden emniyet müdürü, emniyet amiri, başkomiser rütbesinde olup emekli olan veye kendi isteği ile ayrılanlardan, jandarma genel komutanlığından subay sınıfından 15 yıl görev yapmakta iken ayrılmış olanlardan, mit mensuplarından şube müdürü ve daha üst ünvarları almış olanlardan ve en az 15 yıl avukatlık ve hakimlik yapmış olanlardan;

 

Yani siz diyelimki emniyette polis memurusunuz aynı zamanda master veya doktora yaptınız yani eğitiminiz bir emniyet müdürü veya emniyet amiriniden çok çok üstün fakat onlar özel dedektiflik yapabilecek siz yapamayacaksınız. Yada jandarmada üniversite mezunu astsubaysınız yada mit’te yine üniversite mezunu bir memur sunuz üstünüz özel dedektif olabilecek ancak siz ondan çok daha eğitimli olmanıza rağmen siz özel dedektiflik yapamayacaksınız. Bu kesinlikle anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durumdur.

 

Ayrıca bir konu daha, bu teşkilatlar mesubu olmayıp ta bu işe gönül vermiş ve üniversite mezunu olan ve özel dedektiflik eğitimi almış, normal vatandaşlarada özel dedektiflik şirketi kurma hakkı kesinlikle verilmelidir. Bir meslek grubu nun sadece belirli kişilerin tekeline verilmesi son derece yanlış ve art niyetlidir. Bu aksaklık şundan kaynaklanmaktadır. Bu yasayı hazırlatma konusunda emniyet üst düzey mensupları söz sahibi olduğu için onlar sadece kendilerine uygun yasa hazırlatmat konusunda ısrar etmektedirler. Oysa bu durum anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir durum arzetmektedir.

 

Özel güvenlikle alakalı çıkartılan 5188 sayılı kanunda da aynı konu tekerrür etmiş yine bu yasanın tasarılarında, bu şirketi kurabilmek için emniyet kökenli milletvekilleri tarafından emniyet müdürü ve şube müdürü gibi şartlar ileri sürülmüş ancak bunlar daha sonra diğer milletvekilleri arasında anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bulunduğu için haklı olarak kabul görmemiştir.

 

Günümüzde özel güvenlik şirketi kurabilmek için bu işin kursunu görmüş ve yapılan sınavdan başarı ile çıkmış olup 4 yıllık üniversite mezunu bir sorumlu müdürün şirkette bulunması yeterli gelmekte olup doğrusuda budur.

 

Türkiye Özel dedektiflik, de avrupa ve abd de olduğu gibi bu işin eğitimin alıp yapılan sınavda başarılı olmuş, 4 yıllık üniversite mezunu sabıkasız tüm vatandaşlarımıza özel dedektiflik şirketleri kurma ve bu işi yapma hakkı mutlaka verilmelidir. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan ve sadece belirli meslek gruplarının tekeline verilen özel dedektiflik şirketi yasaları iptal olmaya mahkumdur. Ayrıca özel dedektif yasası hazırlanırken hukuk eğitimi almamış, emniyet müdürlerinden değil anayasa profosörlerinden-sivil toplum kuruluşlarından-özel dedektiflik şirketlerinden yararlanılmalıdır. Gerekli meslek mensuplarından sadece danışma nitelikle bir faydalanma söz konusu olmalı son kararı mutlaka anayasa profosörleri vermelidir.

 

Bir diğer konu Türkiye de özel dedektifler, arasındada bir takım sorunlar vardır. İnternette adeta bir özel dedektifler savaşı yaşanmaktadır. Bir tanesi “sadece bu ülkede ben özel dedektifim” demekte ben abd de eğitim aldım demekte “diğeri ise yok özel dedektifler derneğine üye olmayan özel dedektif şirketlerini dikkate almayın” demektedir. Bu iki firmada yanlış yoldadır: birincisi bu ülkede özel dedektiflik şirketleri, özel dedektifler derneğine üye olmalı diye bir kanun yoktur. Dolayısıyla sen, kanunu koyucu olmadığın için sen, tbmm olmadığın için senin böyle bir sözü söylemen hem yasalarımıza hemde mesleki etik kurallara aykırıdır. Bu ülkede hiç bir özel dedektif şirketi, özel dedektifler derneğine üye olmalı diye bir kanunu olmadığına göre siz insanlara bunu zorla empoze edemezsiniz.

 

Diğer yandan sadece kendisinin bu ülkede tek özel dedektif olduğunu idda eden ve başkasının yapamayacağını söyleyen şow peşindeki diğer şaklaban firma yada kendisi bu iş yapmadan çok çok önce bizim var olduğumuzu hatırlatmak isteriz. Ayrıca özel dedektifliğin tekelinin olmadığı belli kıstaslar dahilinde herkesin özel dedektifliği yapabileceğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca özel dedektiflik eğitimi gördüm diye insanlara sunduğu özel dedektiflik sertifikasını abd de internet üzerinden ve abd ye gitmeden bir kaç yüz dolara verildiğin hatırlatmak isteriz. Googleye girip, “prıvate ınvestıgator educatıon ” yazıp taratmanız halinde bir çok özel dedektif eğitimi veren firma ile karşılacaksınız. Dolasıyla sunulan o özel dedektiflik eğitimi sertifikalarını 200-300 dolar veren herkes, uzaktan eğitimle abd ye hiç gitmeden alabilinmektedir.

 

Türkiyede bir takım insanlar kasti olarak özel dedektiflik şirketi yasasının çıkmasına engel olmaktadırlar. Bu gün üçüncü dünya ülkelerinde bile yasaları mevcut halde resmi olarak çalışan özel dedektifler ülkemizde bu yasadan mahrum bir şekilde çalışmak zorunda bırakılmaktadırlar.

 

Bu gün amerika birleşik devletlerinde her yıl yüzlerce tecavüzcü-hırsız-gaspçı özel dedektifler tarafından yakalanarak adalete teslim edilmektedir. Her yıl binlerce kayıp insan özel dedektiflik şirketleri tarafından bulunup ailesine teslim edilmektedir. Her yıl bir çok cinayet yine özel dedektiflerin titiz çalışması sonucu aydınlatılmaktadır.

 

Özel dedektiflik sadece bir karı-koca takibinden ibaret değildir. Hani bir söz vardır, "amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok". İşte türkiye'de bir takım art niyetli insanlar sırf şow uğruna tv lere çıkıp özel dedektifliğin gereksiz olduğunu söyleyerek türk insanını ve türkiye'yi amerikayı yeniden keşfetmeye zorlamaktadırlar. Yasanın çıkmasını engelleyerek, bu şekilde ülkemizi mılyonlarca lira ekonomik kayba uğratmaktadırlar.

 

Düşünün bir ailenin kendi çocuğu kaybolmuş ve aylar geçmiş bulunamamış, aile perişan devlet ise aciz duruma düşürülmüş, bu durumda bir özel dedektifin kendi yetenekleriyle titiz bir çalışma sonucu bu çocuğu bulup ailesine teslim etmesinin ne zararı olabilirki. Aydınlatılamayan bir cinayeti bir özel dedektifin aydınlatıp suçluyu adalete teslim etmesinin, türk milletine türk devletine ne zararı olabilirki? Bu ülkede, rahmetli muhsin yazıcıoğlu ve yanındaki arkadaşlarının helikopter kazasından sonra, ufacık bir bölgede bile günler sonra bulunması hepimizin yüreklerini dağlamadımı. Hepimizin gözlerini yaşatmadımı? Peki bir özel dedektif o donmak üzere olan gazeteciyi diğerlerini ölmeden önce bulsaydı kötümü olurdu?

 

Açıkçası ben bu ülkede özel dedektiflere ve özel dedektiflik şirketlerine çamur atan kişi ve kuruluşların art niyetli olduklarını bu ülkenin gelişmesini ve insanların mutlu olmasını istemediklerini düşünüyorum.

 

Özel dedektiflerin çözeceği binlerce olayın, emniyet birimleri tarafından çözülmeye çalışılmasının, ülkemizde yol açtığı ekonomik kayıplar ortadadır. Ayrıca, ülkemizde çözülemeyen binlerce suç dosyasının varlığı düşünülüp bu çözümsüzlüğün insanlarımızın zihninde devlete güvensizlik gibi bir sonuca yol açtığı düşünülürse, yasaya karşı çıkan insanların yol açtığı zararlar daha aşikar ortaya çıkacaktır.

 

Yine bir takım saçmalayan insanlar  tv lere çıkarak ;"özel dedektiflik adıyla sahtekarlık yapıyorlar!!!"

Gazetelerdeki ilanlara kanmayın! Gibi mesnetsiz açıklamalar yapmaktadır. Oysa her işte olduğu gibi özel dedektiflerdede art niyetli insan çıkacaktır. Tabiki bu insanlar er geç yakalanıp adalatin önüne çıkacaktır. Ancak emniyette, jandarmada çürük elma çıkmıyormu tabiki çıkıyor peki birisi çıksa dese "emniyet, jandarma adıyla sahtekarlık yapıyorlar" doğru olurmu tabiki olmaz. Kuyumcularda çürük elma çıkmıyormu? Tabiki çıkıyor, sahte altın satan kuyumcu çıkmıyormu? Tabiki çıkıyor peki birisi çıksa dese "kuyumculuk adıyla sahtekarlık yapıyorlar", doğru olurmu? Tabiki olmaz.

İnsanlarımızın bu tür kıskançık ve art niyet kokan açıklamalara itimat etmemelerini ancak özel dedektiflik hizmetide alırken, önüne gelenden bu hizmeti almaya çalışmamalarını, mutlaka sabit telefon-vergi levhası-eğitim sertifikaları gibi objeleri dikkate almalarını tavsiye ediyoruz.